petak, 10. svibnja 2013.

''Baš-Čelik'' narodna bajka


Naziv djela:  Baš-Čelik

Ime autora: Narodna bajka


Fabula:

     Nekada davno i daleko, u jednom kraljevstvu živio je kralj sa tri sina i tri kćerke. Na samrti, rekao je sinovima da sestre daju za prve prosce koji naiđu. Tako po njih dođu sile, i najmlađi brat da sestre, iako se starija braća nisu slagala s tim. Jedan od njih se dosjeti da ih krenu tražiti, jer nisu znali za koga su ih udali. Tako se zapute na dugo putavanje...
    Kada postaviše šator pored jednog jezera da se odmore, najstariji sin ostade da čuva stražu. Poslije ponoći, iz jezera izađe aždaha, on je ubi i sačuva uši kao dokaz. Sljedeće noći, srednjem bratu izađe dvoglava aždaha, i on učini isto. Treće noći, najmlađeg brata napade aždaha sa tri glave,a on je ubi. zatim krenu po drva za vatru, a u pećini nađe divove kako jedu ljude. On im se, da bi spasio život pridruži, a zatim ih ubije nožem, svih devet. Poslije ga put dovede u dvor jednog cara, čiju kćerku vidje dok je spavala. Iznad glava joj je stojala otrovna zmija, spremajući se da je ugrize. Carević ubi zmiju i spasi ljepotici život. Kad je to čuo, car ga je nagradio i dao mu ruku svoje kćeri. Braću je bogato nagradio i poslao kući... Jednoga dana, kada je car pošao u lov, dao je careviću devet ključeva od devet odaja, i reče da sve smije otvoriti, osim jedne. Carević od znatiželje zaboravi na zabranu i otvori posljednju odaju, a u njoj nađe okovanog čovjeka koji reče da se zove Baš-Čelik. Pored njega stojala je posuda sa vodom. On zamoli   carevića da ga tri puta tom vodom napoji, a on će mu dati tri života za uzvrat. Carević to učini, ali istog momenta se Baš-Čelik oslobodi okova i poleti, uzevši mu ženu. Carević istog momenta odluči krenuti da je vrati. Putem je sreo muževe svoje tri sestre: zmajevskog cara, orlovskog cara, i olujnog cara. Oni mu dadoše po jedno perce. Kada bude u nevolji, da zapali perce, i oni će sa vojskom doći u pomoć, obećaše. Tako on krenu u Baš_čelikovu pećinu, i taman kad htjede pobjeći sa ženom, Baš-Čelik ih sustiže. Poštedi mu život jer mu je obećao tri života. Tako bješe i sljedeća dva puta. Četvrti put on zapali ona tri pera, i tu se stvoriše vojske zetova. Ipak, Baš-Čelik je uspio svojom sabljom prepoloviti carevića. Najbrži orao donese vodu s Jordana i tako oživi carevića. Istog momenta, čvrsto odluči da će poraziti Baš-Čelika. Tako reče ženi da sazna gdje je Baš-Čelikovo junaštvo. Bilo je u ptici koja se nalazila u srcu jedne lisice. Carević lisicu ubi, a pticu iz njenog srca zapali, i tako pogine i Baš-Čelik. On uze svoju ženu, vrati se u dvor, i proživi dugo i sretno.

Analiza:

- Ovo je narodna bajka, nastala usmenim putem, prenošena s koljena na koljeno. Duga je i puna raznih fantastičnih događaja, u čemu se ogleda to prenošenje s koljena na koljeno. Naime, svaki od pripovjedača dodavao je dijelove, kako bi zadržao pozornost slušalaca.

-Osobine bajke: 

1. Stereotipni likovi, karakteristični za bajke
(carević- hrabar, odvažan, uvijek nađe rješenje..
 Baš-Čelik- karakterističan 'zlikovac' koji, bez obzira na snagu, gubi..
 carevna- žrtva, spašena od strane svog carevića...)

2. Nestvarni događaji

3. Neodređeno vrijeme i mjesto radnje.

4. Glavni lik nikada ne biva poražen.

5. Klišeizirani svi-su-živjeli-sretno završetak.
...

-Uočavamo i stalno, simbolično trostruko ponavljanje određenih situacija u radnji, koje imaju isti ishod u prva dva puta.
(ubijanje aždahe, sretanje zetova, dolazak u Baš-Čelikovu pećinu...)

-Imamo pojavu tzv. ''crno-bijele'' tehnike slikanja likova. Carević je dobar, a nije opisan kao neki snažni div, nego kao obični čovjek, dok je Baš-čelik opisan kao snažan, nepobjediv junak(samo ime Baš-Čelik opisuje njegovu snagu), koji, eto, biva poražen od strane jednog običnog carevića. Motiv snage uma i volje proteže se kroz priču. 


 

* * *

Broj komentara: 13: